Ceny bytů - možná jsme už v bodu obratu

  • 13. 11. 2023

Ceny bytů ve třetím kvartále roku 2023 poklesly meziročně v průměru o 6,2 % a už čtyři čtvrtletí se vzdalují od svého vrcholu, vyplývá z HB Indexu.


Očekáváme, že se v následujícím období budou ceny bytů stabilizovat, ale možná se už i blížíme k bodu obratu. Oproti předcházejícímu čtvrtletí vzrostl zájem o byty typu 3+1 a 3+kk, jejichž ceny klesaly nejpomaleji. Nejvíce klesly ceny malých bytů 1+1, což je netypické, protože dříve tomu bylo spíše naopak. Rychleji se snížily také ceny velkých bytů 4+kk a větších, kde může hrát roli odložená poptávka.

Počty prodaných bytů se stabilizovaly, a dokonce mírně rostou, i když v meziročním srovnání se stále jedná o výrazně nižší objem. Ve třetím kvartále se stabilizovala nabídka starších bytů, naopak v případě novostaveb nabídka klesá, objevuje se nejistota ohledně možných zahájení nových stavebních projektů.

Populární stále zůstává nájemní bydlení. Mladá generace jednoduše nekupuje tzv. startovací byty, ale jde rovnou do nájmu. Trh se v tomto ohledu stabilizoval a ceny stagnují.


Zdroj: Hypoindex